TEMIZLIKTE BITKISEL ICERIKLI ÜRÜNLER DÖNEMI


Evlerin olmazsa olmazı temizlik ürünlerinde, son dönemlerde bitkisel içerikli, ekolojik ve vegan ürünler tercih ediliyor.

Son yıllarda insanların çevreye ve hayvan haklarına duydukları hassasiyet her alanda giderek artıyor. Doğanın sürdürülebilirliğine katkı sağlayarak, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakma düşüncesi çok önemli bir hale geldi.

İnsanlar özellikle, içerdikleri kimyasallardan ötürü kişisel bakım, hijyen, temizlik kategorisinde bulunan ve günlük hayatta sık kullanılan ürünlerin ekolojik ve vegan sertifikalı olmasına dikkat ediyorlar. Tercihlerini, bu ürünlerden yana kullanarak doğanın ve hayvanların korunmasına katkı sağlamak istiyorlar.

Bitkisel içerikli temizlik ürünlerinin son yılların yükselen trendlerinden olduğunun altını çizen Saruhan Kimya ve Temizlik Ürünleri Pazarlama Müdürü Zeynep Mercan, “Tüketici trendlerini analiz ettiğimizde 10 yıl öncesine kadar daha etkili ve performans odaklı ürünlere eğilim söz konuyken; son yıllarda doğanın sürdürülebilirliğine katkı sağlayan ürünlere eğilimin arttığını gözlemliyoruz. Pandeminin de etkisiyle bu eğilimin hızlanarak daha geniş kitlelere ulaştığını ve özellikle Z kuşağının bu konuda daha da duyarlı olacağını söyleyebilirim.

Biz de Life by Fakir olarak sürdürülebilir bir doğal yaşama ve insan sağlığına önem veriyoruz. Doğal kaynakların giderek azalması ve küresel ısınma gibi önemli konularda farkındalığın artmasıyla çevreye saygılı, geri dönüştürülebilir ürünlere eğilimin arttığını gözlemlememiz sonucunda, insanların beklentilerini doğru okuyarak bu pazara yöneldik.

Doğayı koruma konusundaki kararlılığımızı, aldığımız vegan ve ecomark sertifikalarıyla belgeledik. Yüzde yüz bitkisel bazlı aktif madde içeren Life by Fakir ürün ailesinde; sıvı-toz çamaşır deterjanı, konsantre yumuşatıcı ve ekolojik bulaşık makinesi tableti bulunuyor. Ayrıca bebekler ve hassas cildi olanlar için özel olarak geliştirilmiş Baby serisi bitkisel bazlı çamaşır deterjanı, konsantre yumuşatıcı ve doğal granül sabunumuz da mevcut. Serinin hiçbir ürünü insan sağlığına olumsuz etkileri olan GDO, SLS, klor, paraben, boya gibi kimyasallar içermiyor.

Konsantre ürünlerimizin üretiminde, konsantre olmayan ürünlere göre ortalama yüzde 75 daha az su kullanılıyoruz. Bu da toplam üretime baktığınızda tonlarca su tasarrufu demek oluyor. Ürünlerimizi tercih edenler, çağımızın sorunu kuraklığın önlenmesine de dolaylı olarak katkı sağlıyorlar.

Ayrıca ürünlerimizde hayvansal içerikler bulunmamasının yanı sıra hiçbir ürünümüz hayvanlar üzerinde test edilmemektedir. Kullandığımız ambalajlar da doğada çözünür ve geri dönüştürülebilir özelliğe sahiptir.” dedi.   


Bitkisel İçerik ve Üstün Performans Bir Arada

Zeynep Mercan, bitkisel kaynaklı ürünlerin performans açısından tüketicinin kafasında soru işaretleri oluşturduğunu, fakat titiz Ar-Ge çalışmalarıyla bu sorunun üstesinden geldiklerini belirtti: “Rafta bulunan mevcut markaların birçoğunun yeterli temizlik yapamadıkları, bizim de araştırmalarımızdan elde ettiğimiz bir sonuç. Buna ek olarak, tüketicinin aslında bilinçli şekilde doğaya dost, bitkisel ürün almak isteyip, temizlik performansından dolayı bu özellikteki ürünlerden vazgeçmek durumunda kalması gibi bir durum da söz konusu.

Life by Fakir olarak bu sorunu tespit ederek Ar-Ge çalışmalarımızı bu yönde başlattık. Sonuç olarak 2 yıllık çalışma neticesinde hem temizlik ve hijyen beklentisini karşılayan, hem de doğaya ve insana dost, ekolojik temizlik ürünlerimizi ortaya çıkarttık.

Ayrıca Saruhan Kimya olarak, İKMİB (Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği) ve TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından düzenlenen 5. Ar-Ge Proje Pazarı'nda, "Kozmetik, Sabun ve Temizlik Ürünleri” kategorisinde 1.’lik ödülüne layık görüldük.”

You May Also Like

0 Yorum