Kadife Ip, V Yakalı Kazak

10:31


Herkese Merhaba,

Bu sefer bambaşka bir yazı ile karşınızdayım. Daha önce burada herhangi bir örgü modeli ya da yapımı anlatmadım sanırım. Instagram ve snapchat hikayelerimde yapmaya başladığımda bile çok soru almaya başlayan, bitiminde ise görüntüsü ve yapımı hakkında sorular almaya devam ettiğim kazağımı dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle ipim kadife ip olarak geçiyor. İpin markasına ait kağıtları sağ olsun Juliet anında parçaladığı için aklımda ona dair bilgim maalesef yok. Ama marka çok da önemli değil bence. 7 Numara şiş ile ördüm hepsini.


50 ilmek alıp; lastik yapmadan direk düz örgü ile başlayıp, bitirdim. Kola kadar uzunluğunu siz kendi istediğiniz boya göre ayarlayabilirsiniz ama ben 1 şiş + 1/4 şiş boyu olarak hesaplarım genelde. 


Istediğim boya geldiğinde kol ayrımını yapmak için hem sağdan hem de soldan 3'er ilmek kestim. Hepsini tek sırada yaptım, Yani gidişte 3 dönüşte de 3 ilmek eksilmiş oldu. Kaldı 44 ilmek (:Gördüğünüz gibi kol kesimi ile birlikte yaka ayrımını da yaptım. Yaka için ise her 2 sırada bir 1 ilmek kestim. Toplamda 7'ser tane kestim 2 taraftan da.


Kolun başlangıcı için ön ve arka kol kesim hattından üzerine ilmek alarak başladım. Kol ucuna kadar da her 5 sırada bir 1 ilmek kestim. Yani en son kol ucu 20 ilmek kaldı.


Ve gördüğünüz gibi yakanın ve kolun bitiş görüntüsü. Toplam 5 yumak almıştım, paketteydi zaten. 1 yumaktan yarım yumak kadar arttı. Yani 4,5 yumak gibi bir şey gitti. Benden bu kadar umarım anlatabilmişimdir. Sorularınız olursa her zaman buralardayım.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sevgiler (:

You Might Also Like

11 Yorum

 1. ellerinize sağlık güzel olmuş :)

  YanıtlaSil
 2. emeğinize sağlık çok hoş olmuş :)

  YanıtlaSil
 3. harika olmuş ya :) çok güzel çok :)

  YanıtlaSil
 4. Rengi de ne hoşmuş, keyifle giyin kazağı:)))

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel olmuş. Görünce bende heveslendim. Rengide pek bir hoş ...

  YanıtlaSil
 6. harika olmuş rengi de çok güzel güle güle giy..

  YanıtlaSil
 7. Güzel olmuş elinize sağlık. Bende anneme yaptırayım hemeennn..🤗

  YanıtlaSil
 8. 14 yaşında zayifca bir kızım var.kac ilmekle baslamam lazım acaba

  YanıtlaSil
 9. Bedeniniz nedir bu ölçülere göre yaparsak kaç beden oluyor 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben salaş olması için bayağı büyük yapmışım aslında. 38'e kadar idare eder bence. Ben 34 olmama rağmen (:

   Sil
 10. 55 cm ene ulaşmak için kaç ilmek atmalıyım

  YanıtlaSil