O.B. Tampon

Herkese Merhaba,

Yaz aylarında tatil planları yaparken sizin de favoriniz benim gibi deniz, kum, güneş üzerine kurulu ise adet dönemlerini takip etmemeniz mümkün değil. Geçtiğimiz yıl kısa hafta sonu tatilimde adet dönemime denk geleceği için geciktirici ilaç kullanmıştım ve hayatımın hatası olmuştu maalesef. Adetimi geciktirdiği ile kalmadı tamamen tüm düzenimi alt üst etti. Zaten migrenim olduğu için sürekli ilaç kullanıyorum ve bu düzeni zorla sağlıyorken; bir de extra geciktirici ilaç içmek bitirmişti beni.


Bu sene ise daha temkinli olmam gerekiyordu, zira hem tatilim uzun olacaktı hem de iptal edemeyeceğim kadar planlı yapılan bir tatildi. Bu yüzden gitmeden önce aklıma flash bir kararla tampon mu kullansam fikri geldi. Ve gerçekten tam anlamıyla doğru bir karar olduğunu söyleyebilirim.

Bu arada o.b.®'nin almanca'da "ohne Binde" kelimelerinin ilk harflerinden geldiğini yani "pedsiz" anlamına geldiğini biliyor muydun? (Kaynak: https://www.ob.com.tr/about/oyku.php)Bayram tatili dolayısıyla sizlerinde  deniz ve adet dönemi arasında kalacağınızı düşünerek tatil arasında bu yazıyı girmek istedim. Rahatlıkla ve korkusuzca kullanabilirsiniz diyerek kısa yorumlarımdan ve kullanım kolaylığından bahsetmek istiyorum.

-Adet döneminize ve kanama miktarınıza göre tamponlar var en önemlisi aynı pedlerde olduğu gibi. 
-Tamponları eczaneden ya da kozmetik marketlerden almanızı tavsiye ederim. Zira diğer yerlerde bu boylar kısıtlı olabiliyor.
-Benim kanamam az olduğu için Mini tercihim oldu.
-Kullanımı fazlasıyla kolay, gerilmenize kendinizi sıkmanıza gerek yok tamponu yerleştirirken. Hatta bu durumda daha da zorlaşıyor işiniz. Derin bir nefes alıp, işaret parmağınızla ittirmeniz yeterli. Bu arada tamponların kutusunun içinde kullanma kılavuzu yer almakta. Tüm sorularınıza cevaplar var bu kılavuza da yine.
-Kendinden değil ama ipinde dolayı minik bir miktar sızma ile karşılaşabilirsiniz, korkmayın (:
-Denizde o kadar abuk sabuk, çokça hareket yapmama rağmen herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadım.
-En önemlisi ellerini tampon kullanımından önce mutlaka yıkamalısınız ve 4-6 saat verilen değiştirme aralığını benim gibi 3'er saatlik periyodlarda tutmanız da fayda var. Çünkü; Toksik Şok Sendromu adı verilen bakteriyel enfeksiyonla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tatilde bir de bununla uğraşmak istemezsiniz sanırım. Bu enfeksiyonun belirtileri;  Ani yükselen ve 38 üzerinde seyreden ateş, İshal, Kusma, Kas ağrısı, Ciltte güneş yanığı gibi lezyonlar, Baş ağrısı, Ani tansiyon düşmesi.

Yazımda ki bilgiler yeterli değil ise; ob.com.tr adresini ziyaret edip, ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller (:

You May Also Like

0 Yorum