#Araştırma - Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Köpek Mamaları / Cruelty Free Dog Foods


Herkese Merhaba,

Kullandığım ürünlerin ya da tükettiğim yiyecek ve içeceklerin içeriğinden önce dikkat ettiğim en önemli özelliği hayvanlar üzerinde denenip, denenmemesi. Etrafımda ki çoğu insana göre bu yaklaşım ya da çizdiğim bu yoldaki yaşam tarzı garipsense de ben son yıllarda oldukça önemsiyorum bu konuda. Elimden geldiğince şartları bozmamaya, zincirlerimi kırmamaya dikkat ediyorum. 

Cruelty Free olayının Vegan'lıkla karıştırılmamasını öncelikle belirtmek isterim. Vegan seviyesine gelebilmek çok daha özveri gerektiriyor ki- bu yolda olanlara saygım sonsuz. Et sevmiyor olsam da peynir, süt ve baldan vazgeçemediğim için vegan olamıyorum özetle.

Gelelim başlık konumuza. Aslında bu bayağıdır aklımda olan bir konuydu. Ama Juliet'e aldığım son mama, Juliet tarafından çok sevilince internette araştırmak istedim. Keşke araştırmasaydım ya da iyi ki araştırdım diyorum. Juliet mama konusunda seçici davranıyor yavruluğundan beri. Sebebini bir türlü çözemiyorum. Belki de sebze yemeyi sevdiği için aç kalmıyor ve mamayı da dilediğince yemeden gününü geçirebiliyor. Ama bu tabii ki bünyesi ve ilerleyecek yaşam dengesi için yeterli değil. Öyle olunca bende anne edasıyla (: yemek yemesi için mama değişimleri yapıyorum sürekli. 

* Tam kendi ırkına uygun Royal Canin'i hiç sevmiyor mesela. 15 kg'ı kaç ayda tükettik hatırlamak bile istemiyorum. Yavruyken başladığımız Royal Canin maceramız kendi ayakları üstünde basmaya başladığı gün bitti. 

* Advance 'in sadece somonlusunu sevdi. 

* Bir ara tam mamasız kalınca Pedigree denedik.

* En son geçen hafta Purina 'nın ProPlan mamasına geçiş yaptık. Bunu seçme sebebimiz deri hassasiyetine özel olmasıydı. Bunu çok sevdi işte ve o anda çark başladı dönmeye.

* Hı bir de bu mamayı 1 haftada bitirince ben gün geçmeden yine veterinerimizdeydim. Skaladaki mamaların hepsi deney yapıyordu. Mecburen yine 3 kglık ProPlan'ı seçtik. 

Şimdi gelelim araştırmalarıma ve veterinerimizden de aldığım görüşlere. Evcil hayvanlar ya da doğadaki etçil hayvanlar için vegan mama bulunması imkansız. Bulunsa da bu hayvanların fizyolojisine ters cevabı aldım. Tamam bu tatmin etti. Ama benim takıldığım niye benim köpeğim ya da kedim ya da kuşum, balığım güzel mama yiyecek diye başka bir canlı eziyet çeksin. İşte bu nokta beni rahatsız eden. Asla böyle bir şeye izin veremem, tahammül edemem. Safi bencillik ! Herkes istediğini düşünebilir ama ben bu fikrimde sabitim.

Buldum mu peki Cruelty Free mama ? Tabii ki buldum. Azmin zaferi ile. Bu arada bu yediklerimizden Royal Canin, Pedigree, Proplan hayvan deneyi yapan firmaların bünyesinde. Advance 'e dair bilgi bulamadığım için onu da şaibeli gruba aldım (:

Ana Şirketi Mars olan Pedigree, Whiskas ve Royal Canin,
Ana Şirketi Nestle olan Felix, Friskies, Purina deney yapan markalardan.

Bulduğum deney yapmayan marka Brit. Ayrıca deney yapmayan ödül maması ya da çiğneme kemikleri üreten firma da Dibo. Brit'e bağlı markalar; Brit, Brit Care, Carnilove, Petit, Lets Bite, Brit Animals, Profine, Sams Field.

Brit kendi sitesinde hayvanlara karşı deney yapmadıklarını ve bizzat buna karşı olduklarını yazmış.

Dibo ise Türk markası ve onlarla da mail yolu ile iletişime geçtim. Ve hayvanlar üzerinde deney yapmadıkları cevabını aldım.


Peki şimdi her 2sini de nerede buldun diye sorarsanız ? Cevabım Adresemama.com adresinde.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sevgiler (;

You May Also Like

2 Yorum

  1. bu mama hakkında tüm bilgilere https://eniyimama.xyz/ adresinden ulaşabilirsiniz.
    https://petegitimi.com/ köpek eğitmenlerinin önerdiği mamamlar arasında yer almaktadır.
    İstanbulda en çok tercih edilen eğitim firması pet okulu rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

    0 516 169 09 99

    YanıtlaSil