Öksürükten Korunma Zamanı


Herkese Merhaba,

Mevsim geçişleri ile birlikte vücudumuzda bu değişime ayak uydurmaya çalışan en büyük savaşçılardan biri. Bahar mevsimleri her zaman benim korkulu rüyamdır. İlkbaharda ortaya çıkan çiçek tozları ile birlikte gözlerim yaşarır, kızarır, burnum sürekli akar, hapşururum ve inanılmaz yorgun hissederim kendimi. Yaz mevsiminden sonbahara geçişte ise durumum daha da ciddileşir her yıl. Çünkü, gündüz ki sıcak havaya aldanıp tedbirsiz olduğum akşamlarda üşümemem imkansız bir hal alır. Sonbaharda ise vücudumdaki değişimlerim yine hapşurma, burun akıntısı ve şiddetli boğaz kuruluğuma bağlı kesik kesik öksürükler olur. En baştan ciddiye almayıp, dikkat etmediğimde de bu öksürükler sesimin kısılmasına hatta tamamen sessiz kalma seviyesine kadar gider.

Öksürük insan hayatının kalitesini etkileyen en önemli hastalıklardan biri, kesinlikle bana göre. Ciddiye alınmaması imkansız. Bir toplantıda, bir yolculukta ya da sessiz kalmanız gereken bir durumda öksürükle mücadele etmenin zorluğunu en iyi bilenlerden biriyim.

Migrenim olduğu için ilaçlarla aram çok sıkı fıkı olmasına rağmen bu tip rahatsızlıklarda ilaç tercih etmemeye çalışıyorum. Çünkü, üst solunum yolu enfeksiyonu ilaçları genelde uyku hali ve mide bulantısı yaptığından öksürüğümü unutturuyor maalesef. Durum böyle olunca da öksürüğe iyi gelen doğal yollar her zaman tercihim. 

Benim denediğim pratik yöntemleri sizlerle de paylaşmak isterim, belki ihtiyaç durumunda yardımım olur.

-Her şeyden önce mutlaka yanınızda ılık su bulundurun. Gıcık tuttuğunda kesebilecek en hızlı kurtarıcı bu yöntem. Ufak ufak yudumlarla, boğazınızı temizlemelisiniz.

-Normalde de bala acayip düşkünüm zaten. Öksürükle mücadelede de bal ve limon en sevdiğim. 1 tatlı kaşığı bal üzerine 1-2 damla limonu direk yutmak hem boğazınızı yumuşatıyor hem de içeriğindeki vitamin ve koruyucularla öksürüğü vücudunuzdan uzaklaştırıyor.


-Ilık, açık çayınıza çok az karabiber serperek içmeniz de hem içinizi ısıtır hem de öksürüğünüzü hafifletir. Karabiber bu arada hapşuruk da yaptığından burun kanallarınızın temizlenmesini de sağlayarak, rahat nefes almanıza vesile olur.

-Başka bir yöntem de taze zencefili rendeleyip, sıcak suda biraz beklettikten sonra süzüp, içerisine 1-2 damla bal karıştırarak içmeniz.


-En sevmediğim beklemesi en zor olan yöntem ise kara turbu oyup, içinde 1 gece bal bekletip süzülmesini sağlamak. Toplasanız 2 kaşık ancak çıksa da oldukça etkili bir ilaç. Tek olumsuz yanı dediğim gibi beklemek.

Tüm bu saydıklarımdan sonra öğrendiğim başka bir şey ise sirkeli yastıkta uyumak. Elele Online 'da tesadüfen keşfettiğim bu bilgiyi öksürük ile ilgili sıkıntılarım başladığında test etmek istiyorum.

Bayram tatilinde özellikle dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Mevsimsel ve tarihsel olarak tam geçiş dönemi çünkü. Şimdiden iyi bayramlar, iyi tatilller (:

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sevgiler (;

You May Also Like

2 Yorum

  1. Bir süredir bende de var öksürük maalesef.. Zaman zaman konuşamıyorum bile.. Sirkeli yastıkta uyumak fikri çok farklı geldi.. Denemeli..
    Sevgiler..

    YanıtlaSil
  2. Bende kışın olduğunda zencefil,adaçayı,ıhlamuru kaynatıp limonu üzerine sıkıyorum anında kesiyor

    YanıtlaSil