Öksürük için tehlikeli zamanlar


Herkese Merhaba,


Sonbahar mevsimi ile birlikte vücudumuzda anlık değişimler başlıyor. Vücudumuz ise bu anlık değişimlere ayak uydurmaya çalışan en büyük savaşçılardan biri. Bu mevsim her zaman benim korkulu rüyamdır. İlkbaharda ortaya çıkan çiçek tozları ile birlikte gözlerim yaşarır, kızarır, burnum sürekli akar, hapşururum ve inanılmaz yorgun hissederim kendimi. Yaz mevsiminden sonbahara geçişte ise durumum daha da ciddileşir her yıl. Çünkü, gündüz ki sıcak havaya aldanıp tedbirsiz olduğum akşamlarda üşümemem imkansız bir hal alır. Sonbaharda ise vücudumdaki değişimlerim yine hapşurma, burun akıntısı ve şiddetli boğaz kuruluğuma bağlı kesik kesik öksürükler olur. En baştan ciddiye almayıp, dikkat etmediğimde de bu öksürükler sesimin kısılmasına hatta tamamen sessiz kalma seviyesine kadar gider.

Öksürük insan hayatının kalitesini etkileyen en önemli hastalıklardan biri, kesinlikle bana göre. Ciddiye alınmaması imkansız. Bir toplantıda, bir yolculukta ya da sessiz kalmanız gereken bir durumda öksürükle mücadele etmenin zorluğunu en iyi bilenlerden biriyim.

Öksürüğe ne iyi gelir derseniz size kendimce bulduğum ve öğrendiğim notları paylaşmak istiyorum.

Migrenim olduğu için ilaçlarla aram çok sıkı fıkı olmasına rağmen bu tip rahatsızlıklarda ilaç tercih etmemeye çalışıyorum. Çünkü, üst solunum yolu enfeksiyonu ilaçları genelde uyku hali ve mide bulantısı yaptığından öksürüğümü unutturuyor maalesef. Durum böyle olunca da öksürüğe iyi gelen doğal yollar her zaman tercihim. 

Benim denediğim pratik yöntemleri sizlerle de paylaşmak isterim, belki ihtiyaç durumunda yardımım olur.

-Her şeyden önce mutlaka yanınızda ılık su bulundurun. Gıcık tuttuğunda kesebilecek en hızlı kurtarıcı bu yöntem. Ufak ufak yudumlarla, boğazınızı temizlemelisiniz.

-Sıcak tutmak yerine yani eşarp veya şallarla sarmak daha çok tetikliyormuş, bunu da son yıllarda öğrendim. Aksine serbest kalmalıymış o nokta sarılmadan.

-Aynı şekilde yine sıcak ya da çok sıcak içeceklerin yerine ılık sıvılar tüketilmeli.

-Normalde de bala acayip düşkünüm zaten. Öksürükle mücadelede de bal ve limon en sevdiğim. 1 tatlı kaşığı bal üzerine 1-2 damla limonu direk yutmak hem boğazınızı yumuşatıyor hem de içeriğindeki vitamin ve koruyucularla öksürüğü vücudunuzdan uzaklaştırıyor.


-Başka bir yöntem de taze zencefili rendeleyip, sıcak suda biraz beklettikten sonra süzüp, içerisine 1-2 damla bal karıştırarak içmeniz.

-En sevmediğim beklemesi en zor olan yöntem ise kara turbu oyup, içinde 1 gece bal bekletip süzülmesini sağlamak. Toplasanız 2 kaşık ancak çıksa da oldukça etkili bir ilaç. Tek olumsuz yanı dediğim gibi beklemek.

Mevsimsel ve tarihsel olarak tam hastalık dönemi çünkü. Çok dikkat etmelisiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sevgiler (;

You May Also Like

1 Yorum

  1. Toz zencefıl bıde bal karıstırınca muhtesem ıyı gelıyor. Kış boyu bır çay kasıgı sabah ve aksam tavsıye ederım

    YanıtlaSil