Pastel'den iyi haber (:

En sevdiğim oje markası olduğu için Pastel'in tüm duyurularını dikkatle takip ediyorum. Paylaştığım haberde en güzeliydi benim için. Zaten ojelerinden fazlasıyla memnunum. Ne tırnağı yıpratıyor ne de herhangi bir kalıntı bırakıyor. Sağlığımız açısından önemli maddeleri de içermemesi işte bu bakımdan bir artı daha vermemi sağladı Pastel ojelere. 


Nedir bu maddeler diye sorarsanız hemen söylüyorum; 
1. Toluene
2. Camphor
3. Dibutyl Phthalate (DBP)
4. Formaldehyde resin
Bu saydığım 4 madde ojelerin içerisinde mevcut değil. Zararlarına göz atmamız gerekirse aslında ne kadar tehlikeli olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz.


Toluene: Toluen solunum yoluyla alınan ve akciğerlerden hızla emilerek sistemik dolaşıma geçen aromatik bir hidrokarbondur. Toluene maruz kalan insan ve hayvanlarda hem lokal hem de sistemik hasarlar oluşabildiği bilinmektedir. (Kaynak:www.journalagent.com)

Camphor: Cilt damarlarını hafifçe büzücü, sıkıştırıcı ama sonradan zamanla kılcal damarları tahriş eden ve kızarıklık oluşturan bir maddedir. (Kaynak: www.kadinlarkulubu.com)

Dibutyl Phthalate: Araştırmalara göre doğum özürleri ile bağlantılı bulunmuş bir kimyasal. (Kaynak: www.ekoanne.com)

Formaldehyde resin: Kanserojenik olduğu vurgulanan formaldehitin, solunum sistemi, sinir sistemi ve sindirim sistemi gibi birçok sistem üzerinde zararlı etkiler gösterdiği ortaya konmuştur. (Kaynak: www.vfdergi.yyu.edu.tr)

You May Also Like

2 Yorum