Ne Okudum ? Milena'ya Mektuplar - Kafka

Herkese Merhaba,

Yeni yıla girmeden bitirdiğim bir kitaptı. Fakat yazımı için ancak fırsat bulabildim. Kafka'nın Milena'ya Mektuplar kitabını duymayan yoktur. Hatta sosyal medya sayesinde çoğu cümleleri de ezberlenmiş durumda. Gelelim kitabın aslı nasıl ? Altını çizdiğimiz cümlelerin sayısı oldukça fazla. Anlatmaya kalksak hangi birini seçmemiz gerekecek diye düşünmemiz lazım. Ama özet olarak bana göre çok hassas, çok acıklı bir yaşanmışlık hikayesi. Ayrıca isterdim ki Milena'nın da Kafka'ya yazdığı mektuplar olsun. Milena'nın dili nasıl, cümleleri nasıl kuruyor ki bu adam bu kadar acı çekiyor bilelim. Buna rağmen bile Kafka'nın acılarına ortak olmamak imkansız.

Ayrıca mektuplaşma dönemine yetişen nesil olarak da kendimi şanslı hissedenlerdenim. Hiç birşey mektup yazmanın ve cevabını beklemenin tadını vermeyecektir bize bu teknolojik dönemler geliştikçe.

Bence en can alıcı cümleler ise şöyle;

- Ama mektuplar için bu saplantı biraz fazla. Bir mektup, bir tek haber yetmiyor mu? Tabii ki yeter, ama başımı arkaya yaslayıp mektupları yudumlamak, durmadan içmek istiyorum.

- ..senden gelen bir şeye nasıl katlanılmaz ki? (Benden not: Kaç mektup sonrasında sen* ifadesine geçmesi de ayrı ironi.)

- Kafka yerine Senin ifadesini kullandığı mektup..

- Bugün Viyana haritasına baktım, sadece bir odaya ihtiyacım olmasına rağmen böyle kocaman bir şehri inşa etmiş olmaları bir an için anlamsız geldi bana.

- Dünyanın herhangi bir yerinde benim ihtiyacımı karşılayabilecek kadar çok sabır var mıdır Milena?

- Bazen beraber yaşamak yerine rahat ve mutlu bir şekilde ölmek için yan yana yatacakmışız gibi görünüyor bana.

Dediğim gibi tüm kitabı yazsak yetmiyor açtığı yaralara. İyi ki yazmış Kafka ve biz iyi ki buluşmuşuz bu yazılarla. Her kütüphanede bulunması gereken bir klasik kesinlikle.

You May Also Like

2 Yorum

  1. Ben de basladim ama agir geldi canim. Biraktim baska bahara kaldi 😊

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Canım başlarda evet beni de zorladı, hatta bu kitabın üstüne kim geldi ki uzadı böyle dedim. Ama sonradan yarım bırakmamak için sardım kendimi (: Bir de ne olacak merakı.

      Sil