Ne izledim ? Diren - Suffragette


Herkese Merhaba,

Bugün ki yazım oldukça farklı. Ara ara kitap ve müzik tercihlerimi yazsam da film yazım ilk mi bilemedim. Ama kadınların çoğunlukta olduğu bir platform olunca, her birimizin izlemesini özellikle istiyorum. 

Orjinal adı " Suffragette " dilimize " Diren " olarak çevrilmiş, 2015 yapım yılına sahip bu film İngiltere hükümetinin kadınlara ve kadın haklarına karşı acımasız tutumu, bir grup kadının önderliğinde kadınların bu eşitsizliğe nasıl dur dediklerini ve bu hakları nasıl kazandıklarını anlatıyor. 

Oyuncuları ise en sevdiğim 3 kadın diyebilirim. Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep. bu isimlerle kötü bir film çıkarılması zaten mucize olurdu.

Çok uzak olmadığımız bir konu, elimizde kazanılmış kadın haklarımız olmasına rağmen sürekli bastırıldığımız, sineye çekilmek istendiğimiz günlerdeyiz malum. Filmin bitiminde akan yazıları özellikle okumanızı tavsiye ederim. çünkü bizim Türkiye olarak bu hakkı çoğu gelişmiş ülkeden önce kazanmış olduğumuzu göreceksiniz. Adımızın o listeye yazılmasını sağlayan Atatürk'ü ise bir kez daha sevgi ile anacaksınız eminim benim gibi. 

Dramatik bir film, özellikle kronojik olarak tasarlanan ve tarihsel gelişmelerin uyarlandığı bu türde ki filmlerden hoşlanıyorsanız seveceğinizden şüphem yok.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sevgiler (:

You May Also Like

8 Yorum

 1. Oyuncuları her ne kadar tanımasam da güzel bir filime benziyor. Kadına şiddete hayır diyorum tekrardan. Artık kadın da kadına şiddet eder oldu maalesef günümüzde fiziksel olmasa da sözlü şiddet had safhada. Mesleğim gereği görüşme yaptığım her 3 kadından 2 sinin sorunu ve şikayeti şiddet hakaret maalesef umarım bu sorunlar en kısa zamanda kalkar ortadan. Blogger arkadaşlar bile haklarını ararken ne kadar sinirli böyle. Karşınızdaki kadın bir insan yani. Ezmeden üzmeden yapılmalı bazı şeyler ama artık çok geç :(

  YanıtlaSil
 2. İyi oluyor bu tür filmyorumları. Not alıyorum hoşami gidenleri daha sonra izlemek için....

  YanıtlaSil
 3. İlginç bir filme benziyor araştırayım bakalım

  YanıtlaSil
 4. konusu da çok anlamlı.. İzlenesi bir film.. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 5. Kesinlikle izleyeceğim. Özellikle Helena Bohem Carter favori oyuncularımdan olduğu için kaçırmam bu filmi.

  YanıtlaSil
 6. Hüzünlü filmleri pek sevmiyorum aslında.. Yine de izlenecek filmler arasına not aldım :)

  YanıtlaSil
 7. Bu filmi izlemek istiyordum ama bir türlü denk gelmedi,paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 8. Oyuncular süpermiş. İzlenecekler listeme not aldım :)

  YanıtlaSil